Search This Blog

Sunday 5 November 2017

RPH Arca ( Timbulan )



Tarikh                         : 23 Mei 2016
Hari                             : Isnin
Masa                          : 10.00 11.15  tengah hari
Tingkatan                   : 2 Kreatif
Bil. Pelajar                  : 20 orang
Bidang                        : Seni Halus
Unit Pembelajaran     : Arca (Arca Timbulan)
Tema                          : Kad ucapan hari Raya

Hasil Pembelajaran:
Pada  akhir pembelajaran murid dapat:
1.    Menjelaskan secara lisan  jenis-jenis arca.
2.    Menghasilkan kad ucapan arca timbulan dengan mengaplikasikan teknik kepingan  kotak terbuang dan kertas warna mengikut tema yang diberikan.
3.    Memastikan karya yang dihasilkan kemas, kreatif dan berdisiplin.

Pengetahuan sedia ada:
Murid pernah melihat warna melalui pengalaman langsung dan media massa. 

Penggabungjalinan Kemahiran:
 
1.    Mengetahui kemahiran teknikal dalam mata pelajaran Kemahiran Hidup.
2.    Mengetahui imej-imej arca timbulan  pada zaman dahulu dalam mata pelajaran Sejarah.

KBAT                         : Kemahiran menganalisis, membuat identifikasi ,menjana idea, 
                                       membuat kesimpulan, mencipta, menghiasi dan klasifikasi.
Nilai                             : Rasional, kesabaran, bekerjasama,keberanian dan kejujuran.
Alat/ Bahan                : Kepingan kotak terbuang, kertas warna, pisau,gunting, gam, pensil,   
                                       slaid Powerpoint.Video set induksi.
Rujukan                      : Hassan Mohd Ghazali, ( 2013).  PBS Pendidikan Seni Visual Tingkatan
                                       2, Citra Grafik, Tanjung Malim, Perak.
                                     : Mazlan Othman,Ruzita Tapah ( 2015), Teks Lengkap Pendidikan Seni                
                                       Visual PPPM Tingkatan 2, Oxford Fajar Sdn.Bhd, Kuala Lumpur.
                                      : http://pendidikansenivisualsk.blogspot.my/2012/07/kenali-
                                       warna-warna-dalam-seni.html


LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

SET INDUKSI
(5 MINIT)


Paparan video ( teka-teki Tajuk Pengajaran
Permulaan untuk arca)



·         Murid diarahkan melihat video yang telah disediakan oleh guru.

·         Murid menjawab persolan- persoalan yang diajukan oleh guru melalui video yang dipaparkan di skrin.


·         Murid mengenalpasti jenis-jenis arca.

·         Murid mendapat jawapan tentang pengajaran dan pembelajaran pada kelas hari itu  iaitu tajuk “ Seni Halus arca”.







KBAT
·         Menganalisis



BBM
·         Video Set induksi
https://www.youtube.com/watch?v=-mwAkIZWB7Y





LANGKAH 1 (10 MINIT)


Penerangan secara ringkas tentang maksud, jenis-jenis arca, fungsi dan penghayatan.

Kategori   arca:
·         Arca Estetik
·         Arca berfungsi

Jenis-jenis arca:
·         Arca luakan
·         Arca  timbulan

·         Arca Asemblaj
·         Arca Mobail
·         Arca Binaan
·         Arca stabil




·         Murid mengenalpasti jenis-jenis arca melalui slide powerpoint yang ditunjukkan.

·         Murid membuat klasifikasi jenis-jenis arca .

·         Murid disoal oleh guru supaya murid dapat mengimbas kembali apa yang dipelajari sebentar tadi.



BBM
·         Slaid (PowerPoint)
Contoh gambar, jenis-jenis arca


KBAT
·         Menganalisis
·         Membuat klasifikasi



NILAI
·         Rasional
·         kejujuran

LANGKAH 2 (15 MINIT)


·         Demonstrasi aktiviti menghasilkan arca timbulan menggunakan kertas  dan kotak




·         Murid melihat cara-cara penghasilan kad ucapan hari raya  dengan mengaplikasikan teknik kepingan  kertas  kotak kertas warna.

·         Murid dapat membuat identifikasi terhadap proses penghasilan kad ucapan hari raya oleh guru.

·         Murid mendengar arahan keselamatan dan penggunaan bahan bahan dari guru.






KBAT
·         Menganalisis
·         Membuat identifikasi


BBM

·         Kertas warna
·         Kepingan kotak terbuang
·         pensil
·         Gunting
·         Gam
·         pisau

NILAI:
  • Bekerjasama
  • Rasional
  • Kesabaran  


LANGKAH 3 (40 MINIT)


·         Aktiviti murid menghasilkan karya arca  timbulan menggunakan kertas kotak mengikut tema iaitu kad ucapan” hari raya” yang diberikan dengan penggunaan aplikasi Asas Seni Reka iaitu Prinsip Rekaan dan Unsur Seni.

·          Proses penghasilan:
1.    Sediakan alat dan bahan
Macintosh HD:Users:mohammadsazri:Desktop:20120731_142103.jpg

2. Proses lakaran idea untuk digunakan bagi membentuk arca timbulan pada kertas.

3. Proses melakar dan memotong kertas kotak mengikut bentuk yang dikehendaki.








4. Karya akhir murid



·         Murid mendengar arahan guru sebelum proses penghasilan karya dibuat.

·         Murid menghasilkan karya secara berkumpulan  ( 3 kumpulan) dengan bimbingan daripada guru.

·         Murid dapat mencipta pelbagai jenis corak kepingan kotak terbuang dan kertas warna dalam penghasilan arca timbulan.

·         Murid menghiasi kad ucapan dengan menggunakan pelbagai hiasan corak kertas warna dan kotak terbuang.

·         Murid mula menjana idea  untuk menghasilkan kad ucapan hari raya.

·         Murid bertanyakan soalan apabila menghadapi masalah dalam proses penghasilan karya.

.

KBAT

·         Mencipta
·         Menghiasi
·         Menjana idea


BBM
·         Kertas Kotak terbuang
·         Kertas warna
·         Pisau
·         Gam
·         Gunting
·         Pensil

Nilai
·         Kesabaran
·         Bekerjasama
·         Keberanian

LANGKAH 4
(10 MINIT)

Apresiasi dan Kritikan

Proses membuat penilaian dan kritikan terhadap karya arca timbulan yang dihasilkan oleh murid.

·         Penilaian
·         Apresiasi
·         Kritikan


·         Murid berhenti daripada membuat karya.

·         Setiap wakil murid diarahkan kehadapan mengikut kumpulan untuk mempamerkan dan membentangkan tentang hasil karya mereka.

·         Murid berkongsi pengalaman maklumat semasa penghasilan karya dilakukan.

·         Murid berinteraksi bersama guru dalam mengkritik karya.




KBAT
·         Membuat kesimpulan
Nilai
·         Rasional
·         Kejujuran
·         Bekerjasama









PENUTUP
·         Rumusan tentang pengajaran tajuk arca
·         Murid mendengar kesimpulan daripada guru tentang hasil pembelajaran yang telah diajar.

·         Murid diarahkan untuk mengemas kelas.
KBAT
·         Membuat kesimpulan
Nilai
·         Bekerjasama
·         Kejujuran


Refleksi :

No comments:

Post a Comment

Terima kasih sudi singgah komen