Search This Blog

Thursday 9 November 2017

Rancangan Pengajaran Harian ( Tembikar)





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh                         : 19  Julai  2016
Hari                            :  Selasa
Waktu                        :   7:20pg- 8:40pg
Tingkatan                  :  4 Al-Bukhari
Bidang                       : Kraf tradisional
Tajuk                          : Tembikar
Tema                          : Bekas alat tulis (teknik lingkaran dan teknik picitan)

Hasil pembelajaran
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

Kognitif          : menyatakan proses penghasilan tembikar teknik lingkaran dan teknik picitan .
Psikomotor  : menghasilkan kraf tradisional tembikar dengan mengaplikasikan prinsip       
                         rekaan imbangan.
Afektif                        : memastikan karya yang dihasilkan kemas, kreatif dan berdisiplin.
.

Pengetahuan sedia ada:
Murid pernah melihat jenis-jenis tembikar berdasarkan pengalaman.

Penggabungjalinan kemahiran:
Murid mengetahui tentang komposisi tanah liat yang mengandungi bahan-bahan mineral semulajadi di dalam mata pelajaran sains.

KBAT                         : membuat tekaan, membanding dan membeza, membuat kategori,
                                     pemikiran logikal, menjana idea, dan menerangkan sebab.
NILAI                          : kerjasama, keberanian, kesabaran, kekemasan dan rasional.
ALAT/BAHAN          : tanah liat, dan modelling clay (plastisin).
RUJUKAN                 : 1. Buku
                                     Hassan Mohd Ghazali (2013), Pentaksiran Berasaskan Sekolah
                                    (PBS), Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4. Tanjung Malim, Perak: 
                                     Citra Grafik.
                                     2. Internet 
                                     http://pendidikansenivisualsk.blogspot.my/2012/07/kenali-
                                      harmoni-    
                                     dalam-seni.html
                                     http://artisenivisual.blogspot.my/2011/10/kraf-tradisional-tajuk-           
                                     tembikar-sejarah.html




LANGKAH
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
SET INDUKSI
  (5 minit)
Teka- teki
download
·         Guru menyuruh murid menyentuh bahan yang ada di dalam kotak.

·         Murid meneka bahan tersebut dengan menyatakan ciri-ciri bahan tersebut.


KBAT:
Membuat tekaan


BBM:
Tanah liat modelling clay (plastisin).

LANGKAH 1
 (5 minit)
Penerangan tentang maksud tembikar dan jenis-jenis tembikar.
Picture8

Tembikar

Teknik dan proses penghasilan tembikar.
slaid-tembikar-n-alat-domestik-8-638slaid-tembikar-n-alat-domestik-9-638
slaid-tembikar-n-alat-domestik-7-638slaid-tembikar-n-alat-domestik-6-638
·         Murid diterangkan oleh guru mengenai maksud dan jenis-jenis tembikar .

·         Murid menyatakan contoh tembikar yang pernah dilihat di persekitaran mereka.

·       Murid membanding beza jenis tembikar.

·       Murid dapat membezakan jenis teknik yang digunakan dalam setiap penghasilan tembikar.

·       Guru menjelaskan  proses penghasilan tembikar.

·         Murid membuat kategori karya tembikar dengan teknik penghasilan tembikar berdasarkan gambar.

KBAT:
·  membanding dan membeza

·  Membuat kategori

BBM:
Kertas mahjong
, tanah liat, dan modelling clay (plastisin).

NILAI:
kerjasama,kesabaran  keberanian, kekemasan dan rasional.

LANGKAH 2
 (5 minit)
KRAF TRADISIONAL TEMBIKAR

Demonstrasi menghasilkan tembikar teknik lingkaran dan  teknik picitan.
·         Kesan imbangan diaplikasikan dalam penghasilan tembikar teknik lingkaran.





1                2               3
IMG_20160524_222152.jpgIMG_20160524_223451.jpgIMG_20160524_222741.jpg

       4                5
IMG_20160524_223857.jpgIMG_20160524_225019.jpg

1.    Uli plastisin supaya lembut dan mudah dibentuk.
2.    Bentuk tapak tembikar mengikut bentuk yang dikehendaki mejadi satu kepingan plastisin.
3.    Menggulung plastisin menjadi doh yang panjang.
4.    Lekatkan plastisin yang digulung pada tapak yang telah dibuat.
5.    Ulangi langkah 4 sehingga tembikar yang dihasilkan siap mengikut kreativiti.


·       Guru menerangkan langkah-langkah yang teratur untuk menghasilkan kraf tembikar.

1.   Uli plastisin menjadi doh.
2.   Sediakan tapak setebal 1cm.
3.   Gunakan tapak tangan untuk menggulung plastisin mengikut ketebalan yang diinginkan.
4.   Lekatkan plastisin yang digulung pada tapak dengan membuat lingkaran mengikut bentuk tapak.
5.   Buat sambungan lingkaran secara berterusan mengikut saiz, ketinggian, corak dan bentuk tembikar yang kamu inginkan.

 KBAT:
Pemikiran logikal

BBM:
tanah liat, dan modelling clay (plastisin)






NILAI:
kerjasama,kesabaran  keberanian, kekemasan dan rasional.


LANGKAH 3
 (10 minit)
PENGHASILAN TEMBIKAR

Aktiviti murid menghasilkan karya tembikar teknik lingkaran.

      



·         Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan untuk membuat aktiviti.

·         Murid diberikan bahan-bahan untuk menghasilkan karya tembikar.

·         Murid menghasilkan karya kraf tembikar mengikut kreativiti.
KBKK:
Menjana idea

BBM:
 Kertas mahjong, modelling clay (plastisin),

NILAI:
Kerjasama

PENUTUP
 (5 minit)
·         Refleksi

·         kesimpulan
·         Murid membuat refleksi terhadap hasil seni tembikar yang dihasilkan.

·         Guru membuat ulasan akhir keseluruhan daripada hasil karya murid.
KBKK:
Menerangkan sebab

NILAI:
Kekemasan,keberanian, dan rasional


No comments:

Post a Comment

Terima kasih sudi singgah komen