Search This Blog

Thursday 9 November 2017

Rancangan Pengajaran Harian ( tenunan)



 Rancangan Pengajaran Harian ( Kraf Tenunan)



Tarikh                         : 20  Julai  2016
Hari                            :  Rabu
Waktu                         : 3 waktu
Masa                           : 7:20pagi – 8:40 tengahari
Tingkatan                   : 4 Sumayyah
Bidang                        : Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran      : Kraf Tenunan( sambungan aktiviti)
Tema                           : Tenunan Ringkas (Penanda Buku)

Objektif Hasil Pembelajaran :
Di akhir sesi pembelajaran, murid dapat : 

                   Kognitif : Menjelaskan secara lisan jenis-jenis corak dan motif yang  
 terdapat dalam Tenunan.
Psikomotor : Menghasilkan tenunan ringkas dengan mengaplikasikan teknik
 dan proses penghasilan mengikut kreativiti sendiri.
                      Afektif : Memastikan karya yang dihasilkan teratur dan berdisiplin
  mengikut arahan daripada guru. 

Pengetahuan sedia ada               : Murid pernah melihat kain tenunan melalui pengalaman
         langsung dan media massa. 

Penggabungjalinan Kemahiran : Matematik dalam pengiraan membuat tenunan.
KBKK                                          : Kemahiran menganalisa, meneliti, membuat kesimpulan.
Nilai                                              : Berdisiplin, kekemasan, kesabaran dan berkerjasama.
Bahan                                           : Tali, gunting,benang kait, kertas, kayu ais krim
Rujukan                                       : http://www.kraftangan.gov.my/bidangkraf/tekstil/tenunan






LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

SET INDUKSI


Permainan : Teka   
Video
Tayangan video ( penggunaan penanda buku)
·         Murid diarahkan menonton video lagu yang ditunjukkan oleh guru.

·         Murid dikehendaki memberi tumpuan tentang lirik-lirik yang disampaikan oleh penyanyi tersebut.

·         Murid diacukan soalan tentang maksud tersirat di dalam video.

·         Murid mendapat jawapan tentang pengajaran dan pembelajaran pada kelas itu iaitu “Tenunan”




Strategi
·         untuk menguji daya tumpuan pelajar.

BBM
·         Video (lagu)
·         laptop

LANGKAH 1

·         Penerangan secara ringkas tentang maksud, corak dan motif serta teknik dan proses dalam tenunan.
·         ( ulangan balik topik secara ringkas)  pada minggu lepas)
·         Murid diedarkan dengan nota dan soalan latih tubi oleh guru.

·         Murid meneliti nota yang diberikan oleh guru untuk lebih memahami isi pembelajaran pada hari tersebut.

·         Murid menjawab soalan latih tubi yang telah diedarkan oleh guru.

·         Murid bersoal jawab dengan guru tentang soalan tersebut.
DBAE
·         Sejarah seni

BBM
·         Nota
·         Lembaran kerja
·         Kertas mahjong

Soal jawab dalam mengembangkan pengetahuan sedia ada.

Perbincangan dua hala.



LANGKAH 2

·         Demontrasi Aktiviti menghasilkan penanda buku tenunan dengan mengaplikasikan teknik dan proses tenunan.  
·         Peralatan yang digunakan




·         Murid tampil ke hadapan melihat demonrasi oleh guru.

·         Murid memerhatikan demontrasi yang dilakukan oleh guru.

·         Murid mendengar keselamatan penggunaan alat dan bahan dari guru.
DBAE
·         Estetika seni

BBM
·         Gunting
·         Tali
·         Benang kait
·         Kertas
·         Kayu aiskrim

NILAI
·         Berdisiplin
·         Kekemasan
·         kesabaran
·         berkerjasama
LANGKAH 3

·         Aktiviti murid menghasilkan penanda buku menggunakan teknik tenunan yang kreatif dan  menarik.

·         Murid mendengar arahan guru sebelum proses penghasilan karya dibuat.

·         Murid diedarkan dengan alat dan bahan yang telah disediakan.

·         Murid mengaplikasikan isi pembelajaran yang telah diajar oleh guru.

·         Murid menghasilkan karya dengan bimbingan daripada guru.

·         Murid bertanyakan soalan apabila menghadapi masalah dalam proses penghasilan karya.
DBAE
·         Penghasilan karya atau produk

BBM
·         Gunting
·         Tali
·         Benang kait
·         Kertas
·         Kayu aiskrim

NILAI
  • Berdisiplin
  • Kekemasan
  • kesabaran
  • berkerjasama
PENUTUP

Apresiasi dan Kritikan

Proses membuat penilaian dan kritikan terhadap karya penanda buku yang dihasilkan oleh murid.

Guru membuat penilaian karya

·         Penutup
·         Penilaian
·         Apresiasi
·         Kritikan
·         Rumusan
·         Murid berhenti daripada membuat karya.

·         Setiap murid diarahkan kehadapan untuk mempamerkan dan membentangkan tentang hasil karya mereka.

·         Murid berkongsi pengalaman maklumat semasa penghasilan karya dilakukan.

·         Murid berinteraksi bersama guru dalam mengkritik karya.

·         Murid mendengar kesimpulan daripada guru tentang hasil pembelajaran yang telah diajar.
DBAE
·         Kritikan seni

Strategi
·         Kaedah perbincangan dua hala





No comments:

Post a Comment

Terima kasih sudi singgah komen