Search This Blog

Friday 10 November 2017

Rancangan Pengajaran Harian (irama dan Pergerakan )





RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Tarikh                        : 18 April 2013
Hari                            : Khamis
Waktu                        : 2 dan 3
Masa                          : 8.20 – 9.40 (80 minit)
Mata pelajaran         : Pendidikan Seni Visual
Tingkatan                 : 1 Arif
Bilangan pelajar      :   39 orang
Bidang                      : Prinsip rekaan
Tajuk                         : Irama dan pergerakan
Tema                         : Corak berputar (pualaman)

Hasil Pembelajaran :
Di akhir pembelajaran murid dapat :
1.    mengenalpasti jenis-jenis irama dan pergerakan pada alam sekeliling dan objek buatan manusia
2.    memahami penggunaan unsur-unsur seni untuk menimbulkan pergerakan
3.    menghasilkan lukisan yang menunjukkan pergerakan

Pengetahuan sedia ada: 
Murid mempunyai pengetahuan unsur seni yang boleh dikaitkan dengan prinsip irama dan pergerakan

Penggabungjalinan Kemahiran:
Murid mengetahui cara mengendalikan cat minyak yang dipelajari dalam mata pelajaran kemahiran hidup bersepadu

KBKK            :           Membuat ramalan, meneliti bahagian-bahagian kecil dan keseluruhan
                       membanding dan membeza, membuat kategori, membuat 
                        sekuen/urutan, menjana idea, menerangkan sebab

Nilai:              Rasional, kerjasama, kesabaran


Alat/Bahan: Slideshow, contoh pualaman, kertas lukisan, cat minyak, lidi, kotak,
                        air, plastik, nota ringkas


Rujukan:

Elsie Tan & Watierah. (2009). Kreatif Cemerlang Pendidikan Seni Visual KBSM Tingkatan 1. Selangor: Cemerlang Publications Sdn. Bhd.
Hassan Mohd Ghazali. (2013). PBS Pendidikan Seni Visual Tingkatan 1.Tanjung Malim: Perak. Citra Grafik.
Rahmat Salihon.(2006). Teks Lengkap Pendidikan Seni Visual KBSM. Selangor. Oxford Fajar

Laman Sesawang:



LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

SET INDUKSI
(5 minit)




·         Guru bertanya pada murid apa yang mereka dapat lihat daripada tayangan video

·         Murid menyatakan pergerakan biri-biri yang seirama

  
KBKK
Membuat ramalan

ABM
Slideshow

NILAI
Kepekaan

LANGKAH 1
(20 minit)

PENGENALAN
  1. Definisi irama dan penegasan

Irama dan pergerakan pada alam sekeliling














Irama dan pergerakan pada objek buatan manusia



·         Guru mengedarkan nota irama dan pergerakan

·         Guru memberi penjelasan definisi irama dan pergerakan serta memberikan contoh irama dan pergerakan pada alam sekeliling dan objek buatan manusia

·         Murid memberikan contoh irama dan pergerakan di persekitaran mereka



KBKK
Meneliti bahagian-bahagian kecil dan keseluruhan
ABM
Nota
Ringkas, contoh gambar irama dan pergerakan

NILAI
Kepekaan

LANGKAH 2
(10 minit)

Jenis-jenis irama dan pergerakan
  • Irama rawak
  • Irama biasa
  • Berselang-seli (alternating)
  • Aliran
  • Irama progresif

Unsur seni menghasilkan irama dan pergerakan
  • Olahan unsur garisan







  • Olahan unsur rupa

  • Olahan unsur warna

  • Olahan unsur jalinan

  • Olahan unsur ruang

  • Olahan unsur bentuk



·         Murid membanding beza jenis-jenis irama dan pergerakan

·         Guru menjelaskan unsur seni yang menghasilkan irama dan pergerakan

·         Murid memadankan contoh gambar irama dan pergerakan yang sepadan mengikut unsur seni

KBKK
Membanding dan membeza







KBKK
Membuat kategori

ABM
Contoh gambar irama dan pergerakan

NILAI
Kepekaan


LANGKAH 3
(35 minit)


GUBAHAN CORAK PUALAMAN

·         Menimbulkan kesan pergerakan berputar



·         Guru membuat demonstrasi membuat corak pualaman

·         Guru menerangkan langkah-langkah yang teratur untuk menghasilkan pualaman
1.    Isi air dalam bekas
2.    Titiskan beberapa warna cat minyak ke dalam bekas yang mengandungi air
3.    Putarkan cat minyak di permukaan air mengikut kreativiti anda
4.    Tekapkan kertas lukisan di atas permukaan cat minyak
5.    Angkat kertas lukisan dan jemur sehingga kering
·         Murid mula menghasilkan corak pualaman


KBKK
Membuat sekuen/ urutan, menjana idea

ABM
Contoh pualaman, kertas
lukisan, cat minyak, lidi, kotak, air, plastik

NILAI
Kerjasama, kreatif

PENUTUP
(10 minit)

·         Refleksi.

·         Kesimpulan.



·         Murid membuat refleksi terhadap hasil pualaman mereka.
·         Guru membuat ulasan akhir keseluruhan daripada hasil karya murid.


KBKK
Menerangkan sebab

NILAI
Rasional


No comments:

Post a Comment

Terima kasih sudi singgah komen