Search This Blog

Thursday 9 November 2017

Rancangan Pengajaran Harian (Batik)




 Rancangan Pengajaran Harian ( Kraf tradisional Batik)


Tarikh                         : 2 Ogos  2016
Hari                             : Isnin
Masa                           : 11.20pagi - 1.00 pagi
Mata Pelajaran            : Pendidikan Seni Visual
Tingkatan                   : 4 Al- Khawarizmi
Bidang                        : Kraf Tradisional batik
Tajuk / Tema               : Teknik batik ikat celup( batik pelangi)

Hasil pembelajaran     : Di akhir pembelajaran pelajar dapat

Kognitif          - Memahami dan dapat menjelaskan teknik batik ikat celup dalam soal jawab.
            Psikomotor     - Mengaplikasi teknik ikat celup dengan menggunakan bahan objek untuk
  menimbulkan  jalinan batik pelangi pada tisu.
Afektif             -Menghasilkan batik teknik ikat celup secara bekerjasama.

Pengetahuan sedia      - Murid telah mengetahui mengenai elemen-elemen yang terdapat dalam
  unsur seni iaitu garisan, jalinan, rupa, bentuk, ruang dan warna.
-  Murid telah belajar mengenai prinsip rekaan iaitu harmoni, kontra,
  penegasan, imbangan, irama, dan pergerakan.
- Murid pernah melihat batik melalui pemerhatian dan pengamatan dalam pemakaian guru pada hari khamis.
Penggabung jalinan    :
                        -     Sains :  Pelajar mengaplikasi kemahiran sains dalam penghasilan kerja batik melalui pemerhatian dan pengamatan terhadap penyerapan dan sebatian warna batik     dalam penghasilan corak.
 
Nilai                            : kerjasama dan berdisiplin

Alat dan Bahan         :  kain batik, Tisu, getah, warna batik, bekas warna, berus warna, klip kertas, gunting, pisau, penyepit baju dan contoh karya.




MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN
1. Set induksi / permulaan pembelajaran
(5 minit)
Permainan :
·         Kotak beracun.

v  Murid dipanggil kehadapan untuk memasukkan tangan kedalam kotak beracun.
v  Murid berfikir dan meneka barangan yang berada di dalam kotak tersebut.
v  Murid mendapat jawapan tentang pengajaran dan pembelajaran pada kelas itu iaitu “batik”

ABM :
Kotak, canting, berus, kain, getah, clip, dan duit syiling.
Langkah 1
(10 minit)
Tahap I :  Pengetahuan dan kefahaman
·         Penerangan tentang konsep batik ikat celup.
  1. Jenis-jenis
a)    Batik tulis/ canting
b)    Batik pelangi
c)    Batik blok
d)    Batik skrin
  1. Teknik ikat dan celup

a.    Cara ikatan
-lipat dan ikat
-ikat dengan objek
-ikat tanpa objek
- lipatan dan sepit
- ramas dan ikat
- pulas dan ikat

b.    Kesan ikatan objek terhadap jalinan yang dihasilkan



v  Murid diedarkan dengan nota oleh guru.

v  Murid meneliti nota yang diberikan untuk lebih memahami isi pembelajaran pada hari tersebut.

v  Murid diberikan penerangan oleh guru tentang maksud teknik ikat dan celup.


v  Murid mendengar penerangan guru sambil melihat tayangan slide yang disediakan.
v  Murid bersoal jawab dengan guru.
 
ABM :
Contoh karya teknik ikat dan celup.
Tayangan slide

Langkah 2
Demonstrasi
(5 minit)

Analisis dan Aplikasi
Demostrasi oleh guru mengenai aktiviti menghasilkan batik ikat celup dengan menggunakan teknik lipatan dan sepit serta ikat tanpa objek.
Proses :
Teknik ikatan bagi menghasilkan kesan jalinan batik ikat celup
                   I.            Tisu dilipat atau diikat dengan menggunakan
getah yang telah disediakan


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRky8ZkXzBrMUlXRv4gPvGtq1vyIKuLVALftPoXt2TExnIhYM0RcQ
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgcuCn0DMDwwR41rbFU5pi5Ii1kSm6iIMdc1N9peXSrSKhe5YyAG0R_zDR9T3vfDoFs_r-I22YV3tXDXdao6tUPH_-3Wpdhkuswpc7vBtiuWCmYkkYJlcnsQ79C813tmiMVeTAARJfG61Fd/s200/300420091385.jpg
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSeJdOOL_K9LXcdUMTA5GL6BiWa0zWCbQCrsiqSsnRMZqbculKn
                II.            Cara untuk mewarna:
- Titisan
- Celupan


v  Demostrasi menggunakan alat dan bahan untuk menghasilkan teknik pelangi pada tisu.

v  Murid melihat guru membuat demostrasi.



ABM :
Tisu
Getah
Syiling


Langkah 3
Proses penghasilan
(15minit)

Penilaian dan penghasilan produk
Aktiviti :
·         Proses menghasilkan teknik ikat celup menggunakan alat dan bahan yang telah disediakan.
·         Penghasilan batik ikat dan celup dalam bentuk kumpulan.
·         Murid diminta supaya menjaga kebersihan kelas dan keselamatan diri.

Alat dan bahan
·         Warna batik
·         Tisu
·         Getah
·         Berus warna



v  Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.

v  Murid diedarkan dengan bahan-bahan yang telah disediakan.


v  Murid diminta untuk menghasilkan teknik batik celup pelangi..

v  Murid menjalankan proses penghasilan dalam bentuk kumpulan serta menerapkan semangat kerjasama dan berdisiplin.

-          Murid dipantau oleh Guru sepanjang proses penghasilan.

-          Murid menjalankan proses penghasilan dengan kemas dan berdisiplin.

ABM :
Tisu
Getah
Syiling

Penutup
(5 minit)
  • Apreasiasi dan kritikan
Proses membuat penilaian dan kritikan.
·         Penutup
·         Penilaian
·         Apreasiasi
·         Kitikan
·         Rumusan



v  Murid berhenti daripada melakukan aktiviti.
v  Setiap murid diminta tampil ke hadapan mengikut kumpulan dan membentangkan hasil karya.
v  Murid dapat berkongsi maklumat daripada pembentangan yang dilakukan.
v  Murid berinteraksi dengan guru dalam mengkritik karya.
v  Murid mendengar rumusan daripada guru mengenai p&p yang dijalankan.


DBAE
Kritikan seni
STRATEGI
Kaedah perbincangan







No comments:

Post a Comment

Terima kasih sudi singgah komen